منوی اصلی
آخرین مقالات
 • نخستین CD های تاریخ چگونه بودند

  کشف نخستین سیستم ذخیره اطلاعات در ایران ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۷/۲۲ادامه مطلب
 • چرا DVD بسیار بهتر از CD است؟

  شاید بسیاری از کاربران از DVD تنها به علت ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات به جای CD استفاده میکنند. در صورتی که DVD مزیتها و تفاوت های بسیار زیادی با CD های معمولی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی این تفاوت ها که بیشتر منشأ سخت افزاری دارد بپردازیم. شاید شما نیز با خواندن این ترفند از این پس همواره از DVD برای ذخیره اطلاعات مهم خود استفاده کنید.
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • تبدیل صفحه های موسیقی قدیمی به CD

  چندی است که CD ها جایگزین صفحه های موسیقی قدیمی شده اند و طبیعتاً از لحاظ کاربردی راحتتر هستند. صفحه های موسیقی قدیمی در طی سالیان متمادی به خاطر CD های موسیقی و فایلهای موسیقی که به صورت MP3 در اینترنت قرار گرفته اند، از دور خارج شده اند. امروزه به کمک کامپیوتر این امکان وجود دارد که کلکسیونهای صفحات موسیقی قدیمی را دیجیتالی نمود و آنها را به عنوان CD های صوتی برای قرار دادن در CD خوان دستگاههای استریو رایت کرد و یا آنها را به صورت فایلهای MP3 بر روی کامپیوتر آرشیو کرد. هم اکنون قصد داریم ترفند ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • ساختن جلد برای قاب سی دی و دی وی دی

  قاب دیسک، اولین جایی است که مشتری هنگام خرید سی دی یا دی وی دی می بیند و از لحاظ بازاریابی نقطه حساس خریدن یا نخریدن محصول به شمار می آید. ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۲/۲۱ادامه مطلب
 • بررسي درايو Blu-Ray اكسترنال اسوس

  اشاره:
  شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م(Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوريBlu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ادامه مطلب

آمار

تعداد کل بازدید ها : 75438 نفر
لینک ها

مقالات /لوح فشرده CD , DVD

» آشنایی کامل با لوح فشرده - سی دی دیسک فشرده Compact Disc - CD

CD مخفف عبارت Compact Disc یا دیسک فشرده است که حدود 20 سال قبل اختراع شد تا رقیبی برای محیط های ضبط مغناطیسی باشد. امروزه CD به عنوان اولین انتخاب برای ضبط موسیقی، ویدیو و دیتا درآمده است.

لوح فشرده - سی دی دیسک فشرده Compact Disc - CDچیست؟ CD مخفف عبارت Compact Disc یا دیسک فشرده است که حدود 20 سال قبل اختراع شد تا رقیبی برای محیط های ضبط مغناطیسی باشد. امروزه CD به عنوان اولین انتخاب برای ضبط موسیقی، ویدیو و دیتا درآمده است. نام اولیه برای CD عبارت بود از CD-ROM که معادل بود با Compact Disc-Read-Only Memory اما حضور تکنولوژی های جدیدتر در ساخت CD، نام های دیگری مانند CD-R یا CD-RW را به میدان آورد. یک CD قادر به ذخیره سازی 74 دقیقه (80 دقیقه) موزیک است.

● ظرفیت یا دیسک فشرده VALENCE Compact Disc - CD

ظرفیت دیسک های فوق بر حسب بایت معادل 665600 بایت (و در مدل 80 دقیقه ای716800 بایت) است. قطر این دیسک ها دوازده سانتیمتر است. CD دارای یک شیار حلزونی (مارپیچ) داده است. دوایر از قسمت داخل دیسک شروع و به سمت بیرون دیسک ختم می شوند. با توجه به اینکه شیار مارپیچ از مرکز آغاز می گردد، بنابراین قطر یک CD می تواند کوچک تر از 12 سانتیمتر باشد. اگر داده هایی که بر روی یک CD ذخیره می گردد را استخراج و جملگی آنها را در یک سطح مسطح قرارد دهیم، پهنایی به اندازه نیم میکرون و طولی به اندازه پنج کیلومتر را شامل خواهند شد!

● تاریخچه لوح فشرده history Compact Disc - CD

تاریخچه ساخت CDها زیاد طولانی نمی باشد. دیسک های فشرده ابتدا در سال 1980 مطرح شدند و ایده ساخت آنها ظاهراً از صفحات گرامافون گرفته شده است. دیسک های فشرده یکی از منابع ذخیره اطلاعات مانند فلاپی دیسک ها می باشند با این تفاوت که ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات در دیسک های فشرده بسیار بیشتر می باشد. دیسک های فشرده، منتخب غالب افراد راغب موزیک بود. به دلیل ثبت دیجیتالی آن، محصولات امنیتی در بالاترین سطح کیفی خود هستند و نیز احتمال از بین رفتن آن بسیار کم است.

تکنولوژی های مشابه، CD را به عنوان یک واسطه جاذب برای حمل انواع اطلاعات دیجیتالی ساخته اند. با اینکه CDهای فشرده به قدر کافی قابل اعتماد نیستند اما کمیت حجیم آن می تواند برای ما سریع و مقرون به صرفه باشد. انحصار تولید دیسک های فشرده در ابتدا در دست دو شرکت PHILIPS وSONY بود. ولی در آن زمان استاندارد خاصی برای تولید این CDها وجود نداشت و نیز این مشکل نیز وجود داشت که هر کسی می خواست از این دیسک های فشرده استفاده نماید می بایست فقط از دیسک ها و دیسک خوان های مربوط به یکی از این دو شرکت استفاده می نمود.

● در مورد لوح فشرده ABOUT Compact Disc - CD

در حال حاظر تمامی CDها با استفاده از یک استاندارد جهانی (ISO) ساخته می شوند و در هر جایی می توان از این دیسک های فشرده استفاده نمود و به راحتی در سرتاسر دنیا این دیسک های فشرده در دسترس می باشند. به خاطر رشد فوق العاده و کامل CDها و تکنولوژی، در حال حاضر CDها تکامل یافته و کامل شده اند. استانداردهای اساسی CD و قانون های مرتبط به آن در کتاب قرمز (Audio) ، کتاب زرد (CD ROM)، کتاب نارنجی (CD-R) ، کتاب سبز (CD-I) و سایر تکنولوژی ها معین و جمع آوری شده است. به هر حال هر استاندارد رسمی و غیررسمی از این قوانین معین شده در کتاب های صنعتی اصلی تبعیت می کنند.

● طرز ساخت لوح فشرده لوح فشرده PRODUCTION Compact Disc - CD

CD از جنس پلاستیک بوده و دارای ضخامتی معادل چهار صدم یک اینچ (2/1 میلیمتر) است. بخش اعظم یک CD شامل یک نوع پلاستیک پلی کربنات تزریقی است. در ابتدا قالب ابتدایی یک CD پلی کربنات گداخته شده است. هنگامی که این پلی کربنات به نقطه ذوب خود نزدیک می شود، پلاستیک فوق نشانه گذاری شده و یک شیار حلزونی (مارپیچ) پیوسته از داده، ایجاد می گردد. برای انجام این کار از ضربه های میکروسکوپی استفاده می شود. این ضربه ها پیت ها و لند ها را به وجود می آورند که اطلاعاتی هستند که لیزر آنها را می خواند.

بعد از این مرحله، لایه بازتابی تراشه ای، برای استفاده در فرآیندی به نام sputtering و یا wet silvering آماده می شود. علت درخشان به نظر آمدن یک دیسک نیز همین مرحله است و به این دلیل استفاده می شود که لیزر را به پخش کننده انتقال دهد، بنابراین بی عیب بودن آن بسیار اهمیت دارد. جنس این لایه اصولا از نقره است، اما می تواند از موادی مانند طلا یا پلاتین و در موارد تجاری تر آلومینیوم ساخته شود و یا حاوی لایه های حساس به نور اضافی باشد که وضعیت دیسک های با قابلیت ثبت دوباره اینگونه است.

در ادامه یک لایه آکریلیک به منظور حفاظت بر روی سطح آلومینیومی پخش می گردد. این پوشش لاکی برای مهر کردن لایه بازتابی و جلوگیری از اکسید شدن آن، وارد عمل می شود. این لایه باریک است و طوری عرضه شده است که کوچک بوده و در مقابل خراشیدگی مقاوم نیست. آخرین مرحله کار بر روی یک CD، screen-printed در قسمت بالای آن است و CD آماده بسته بندی، عرضه به کاربر و در نهایت رایت می شود.

نتیجتا هر CD حاوی 99% پلی کربنات و در نهایت 1% اطلاعات ذخیره شده، تراشه لایه بازتابی و مرحله آخر است. لیزر استفاده شده توسط کاربر، از میان دیسک پلاستیکی عبور می کند، به اطلاعات برخورد کرده، سپس به لایه انعکاسی برخورد کرده و بعد به پخش کننده برگشت داده می شود. اختلافات جزیی میان انواع دیسک وجود دارد برای مثال دیسک های پلی استیشن از یک نوع پلی کربنات ارغوانی تیره تشکیل یافته اند، اما دقیقاً مانند سایردیسک ها عمل می کنند. دیسک های نگارنده و دوباره نگارنده (Re-Writable)، لایه مهر شده اطلاعات را ندارند در عوض هنگامی که در نور معینی قرار می گیرند از لایه های حساس به نور استفاده می کنند و اطلاعات را در داخل لایه ها حکاکی می کنند.

● عملکرد یک لوح فشرده Compact Disc - CD

اطلاعات بر روی یک CD با استفاده از یک درایو قابل نوشتن، ثبت می گردند. در صورتی که قصد ایجاد یک CD صوتی و یا یک CD داده را داشته باشید، می توان با استفاده از نرم افزارهای مربوط به نوشتن بر روی CD ، این کار را انجام داد. فرمت ذخیره سازی داده ها توسط نرم افزار مربوطه تعیین خواهد شد. فرآیند فرمت داده ها بر روی CD بسیار پیچیده است. به منظور شناخت نحوه ذخیره سازی داده ها بر روی CD، لازم است که با تمام شرایط ممکن برای رمزگشایی داده ها را که مورد نظر طراحان مربوطه است، شناخت مناسبی پیدا شود.

- با توجه به اینکه لیزر با استفاده از Bumps ، داده های مارپیچ را دنبال می نماید، نمی تواند فضای خالی اضافه (Gap) در شیار وجود داشته باشد. به منظور حل مشکل فوق از روش رمزگشایی EFM)eight-fourteen modulation) استفاده می شود. در روش فوق هشت بیت به چهارده بیت تبدیل شده و این تضمین توسط EFM داده خواهد شد که برخی از بیت ها یک خواهند بود.

- با توجه به اینکه لازم است لیزر بین «آهنگ های متفاوت» حرکت نماید (حرکت بر روی شیارها)، داده ها نیازمند روشی هستند که با استفاده از آن به صورت موزیک رمزگشایی شده و به درایو اعلام نمایند که موقیت هر کدام کجاست؟ به منظور حل مشکل فوق از روشی با نام Sub code Data استفاده می شود. کدهای فوق قادر به رمزگشایی موقعیت نسبی و مطلق لیزر در شیار خواهند بود.

- با توجه به اینکه لیزر ممکن است یک Bumps را نخواند، روشی برای مشخص نمودن خطای مربوط به خواندن یک بیت می بایست استفاده گردد. به منظور حل مشکل فوق باید بیت های بیشتری اضافه گردد. بدین ترتیب درایو مربوطه امکان تشخیص و تصحیح خطاهای مربوط به تک بیت ها را پیدا خواهد کرد.

● انواع سی دی ها - لوح فشرده و فرمت های آن

CD نیز مانند هارددیسک که با یکی از فرمت های FAT16 ، FAT32 و یا NTFS کار می کند، نیاز به فرمت خاصی دارد که بتواند کار کند. اولین فرمت CD ، فرمت CDهای موسیقی، به نام CD-DA یا CD-Digital Audio می باشد که موسیقی را به نحو خاصی روی CD می نویسد، به این فرمت CD-Audio هم می گویند. این فرمت برای هر آهنگ یک تراک (track) روی CD باز می کند که طول آن بستگی به طول آهنگ دارد و متغیر می باشد.

پس هر آهنگ یک تراک می گیرد. CD-Audio روشی عالی برای ذخیره موسیقی است اما چون روشی برای کنترل خطا ندارد، اصلاً به درد ذخیره دیتای کامپیوتری نمی خورد. اگر چند بیت از موسیقی هنگام پخش خراب شود، تاثیر زیادی در آنچه می شنوید نخواهد داشت. اما چند بیت خراب در یک فایل کامپیوتری exe، به معنای کار نکردن آن است. برای ذخیره دیتا روی CD نیاز به کنترل خطاست. بدین ترتیب فرمت جدیدی برای آن به نام ISO-9660 به میدان آمد.

این فرمت به نام High Sierra هم شناخته می شود اما نام معروف تر آن که عامه پسند هم می باشد فرمت CD-ROM است. اکثر CDهای دیتا، از این فرمت استفاده می کنند. یک فرمت مخلوط بین صدا و فیلم هم به نام CD-I یا CD-Interactive وجود دارد که هدف آن بوده تا روی یک CD بتوان صدا و قیلم را با هم ذخیره کرد تا بعد با هم پخش شوند و ساخت درایوهایی برای کامپیوتر مورد نظر بوده است که بتواند CDهای انواع CD-I را پخش کند. فرمت دیگر، CD-ROM/XA است که آن هم چیزی مانند CD-I می باشد و با وجودی که CDهای کمی از آن پیروی می کنند، اما اکثر درایوها آنرا ساپورت می نمایند.

● در مورد سی دی رام CD-ROM

CD-ROM که از طرف کارخانه پر می شد، امکانی هم به کاربر خانگی نمی داد تا CD خود را پر کند. در این مسیر تکنولوژی با اریه نوع بخصوصی CD به نام WORM که مخفف Write Once Read Many است به کاربران خانگی امکان داد تا CD خود را در منزل پر کنند اما به علت استفاده از دستگاه های گران قیمت خیلی زود منسوخ شد. در اواسط دهه 1990 استاندارد CD-R یا CD-Recordable معرفی شد.

بدین ترتیب پای درایوهای ارزان قیمت CD Burners به میان آمد که می توانست دیتا را به دیسک های مخصوص CD-R اضافه کند. هر درایوCD-ROM هم قادر بود که CD-R را بخواند و تمام درایوهای CD-R نیز می توانستند CD-ROMها را بخوانند. CD-Rها در دو نمونه عرضه می شود: دیسک 74 دقیقه ای که می تواند 650 مگابایت دیتا نگه دارد و دیسک های 80 دقیقه ای که می تواند 700 مگابایت دیتا را نگه دارند.

● دیسک های CD-R

درایوهای CD-R هم باید نوع دوم یعنی دیسک 80 دقیقه ای را ساپورت کنند اما در عمل اینطور نیست. عملکرد دیسک های CD-R مانند CD-ROMهای معمولی است ولی به علت مواد شیمیایی خاص براق تر است. چون لیزری که در CD-I می نویسد از لیزر خواننده 10 بار قوی تر است می توان به راحتی اختلاف نوری را بین نقاطی که دیتا نوشته شده و نقاطی که دیتا وجود ندارد تشخیص داد. روی CD-R فقط یک بار می توان نوشت.

درایوهای قدیمی CD-R در یک بار نوشتن روی آن، تمام فضا را مصرف می کرد و امکان نوشتن روی فضای خالی را نمی داد. اصطلاحاً در یک Session کار را تمام می کرد و گاهی فضای بسیار زیادی از بین می رفت. این درایوها به Single-Session Drives معروف بودند. درایوهای جدید Multi Session هستند که به شما امکان می دهند تا زمانی که فضای خالی روی دیسک قرار دارد طی مراحل مختلف، دیتا را در آن بنویسید.

البته در این درایوها هم اگر بخواهید می توانید در هر مرحله عمل نوشتن را ببندید و دیگر اجازه نوشتن روی دیسک را ندهید. هر چند CD-R بسیار مورد توجه قرار گرفت اما نقطه ضعف بزرگی داشت، شما نمی توانید اطلاعات آنرا پاک کرده و آن را مجددا مورد مصرف قرار دهید. بدین ترتیب فرمت CD-RW یا CD-ReWrite ظاهر شد که به قول بعضی ها یک فلاپی دیسک 650 مگابایتی است. سرعت Write در این CDها نیز متفاوت است و بستگی به حساسیت جنس ورقه آلومینیومی CD دارد.

هر چه این لایه حساس تر باشد. سرعت Write بالاتر خواهد بود. هر چند که دیسک های اولیه CD-RW در درایوهای معمولی CD-ROM قابل خواندن نبود اما این نقطه ضعف به سرعت برطرف شد. با ظهور درایوهای CD-RW که می توانستند روی دیسک های CD-R هم بنویسند، عمر درایوهای CD-R به سر آمد.

● چگونگی عملکرد درایوهای سی دی- درگاه لوح فشرده؛ CD player

مسیولیت یافتن و خواندن اطلاعات ذخیره شده بر روی یک CD بر عهده CD Player یا درایو CD است. یک CD player دارای سه بخش اساسی است:

▪ گام اول

یک موتور که باعث چرخش دیسک می گردد. چرخش موتور فوق با توجه به شیاری است که می بایست خوانده شود و بین 200 تا 500 دور در دقیقه می باشد.

▪ گام دوم:

یک لیزر و یک سیستم لنز که برآمدگی های موجود بر روی CD را خواهند خواند.

▪ گام سوم :

یک مکانیزم ردیابی به منظور حرکت لیزر به گونه ای که پرتو نور قادر به دنبال نمودن شیار حلزونی باشد.

CD Player یک نمونه مناسب از آخرین فناوری های موجود در زمینه کامپیوتر است. در سیستم فوق داده ها به شکل قابل فهم و به صورت بلاک هایی از داده شکل دهی شده و برای یک مبدل دیجیتال به آنالوگ (زمانی که CD صوتی باشد) و یا یک کامپیوتر (زمانی که یک درایو CD-ROM باشد) ارسال خواهد شد.

پس از تابش نور بر روی سطح دیسک (برآمدگی ها)، بازتابش آن از طریق یک چشم الکترونیکی کنترل می گردد. در صورتی که بازتابش نور دقیقاً بر روی چشم الکترونیکی منطبق گردد، عدد یک تشخیص داده شده و در صورتی که بازتابش نور منطبق بر چشم الکترونیکی نباشد، عدد صفر تشخیص داده خواهد شد. پس از تشخیص فوق (صفر و یا یک) اطلاعات به صورت سیگنال های دیجتال شکل دهی خواهند شد.

در ادامه سیگنال های فوق در اختیار یک تبدیل کننده قرار خواهند گرفت. تبدیل کننده سیگنال های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل خواهد کرد. اگر CD مورد نظر حاوی اطلاعات صوتی (موزیک) باشد، در ادامه سیگنال های آنالوگ در اختیار یک تقویت کننده آنالوگ قرار گرفته و پس از تقویت سیگنال مربوطه امکان شنیدن صوت از طریق بلندگوی کامپیوتر به وجود خواهد آمد. وظیفه اولیه CD player تمرکز لیزر بر روی شیار حاوی برآمدگی های ایجاد شده است.

پرتوهای نور از بین لایه پلی کربنات عبور و توسط لایه آلومینیم بازتابش خواهند شد. یک چشم الکترونیکی (Opto-electronic ) از تغییرات به وجود آمده در نور استنباطات خود را خواهد داشت. با توجه به برآمدگی های موجود در سطح دیسک، بازتابش نور منعکس شده تفاوت های موجود را مشخص و چشم الکترونیکی تغییرات حاصل از انعکاس را تشخیص خواهد داد. الکترونیک های موجود در درایو، تغییرات نور منعکس شده را به منظور خواندن بیت ها، تفسیر می نماید.

مشکل ترین بخش سیستم فوق نگهداری پرتوهای نور در مرکزیت شیارهای داده است. عملیات فوق بر عهده «سیستم ردیاب» است. سیستم فوق مادامی که CD خوانده می شود، به صورت پیوسته لیزر را حرکت و آن را از مرکز دیسک دور خواهد کرد. به موازات حرکت خطی فوق، موتور مربوطه (Spindle motor) می بایست سرعت CD را کاهش داده تا در هر مقطع زمانی، اطلاعات با یک نسبت ثابت از سطح دیسک خوانده شوند.

اکثر درایوهای CD-RW امروزی با تکنیک Packet writing از فرمت UDF یا Universal Data Format استفاده می کنند. این درایوها با سه عدد مشخص می شوند مانند 12x10x32 عدد اول معرف سرعت نوشتن CD-R است. عدد دوم سرعت بازنویسی روی CD-RW را نشان می دهد و سومین عدد معرف سرعت خواندن است.

عنوان اصلی مقاله همه چیز در باره CD : اطلاعاتتان را کجا ذخیره می کنید؟

 

منبع : aftab.ir - آفتاب

تهیه کننده :

تاریخ درج : ۱۳۹۱/۳/۱۶

» به این مقاله نظر دهید

» مشاهده نظرات

آدرس

تهران -سهروردی شمالی بالاتر از مطهری جنب نان فانتزی روبروی داروخانه دانیال نبی پلاک 311 ط1 واحد 3

تلفن و ایمیل

88450884-88451700
(0912-2598339 بختیاری)
Arianchap111@yahoo.com

طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحان وب هخامنش