منوی اصلی
آخرین مقالات
 • نخستین CD های تاریخ چگونه بودند

  کشف نخستین سیستم ذخیره اطلاعات در ایران ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۷/۲۲ادامه مطلب
 • چرا DVD بسیار بهتر از CD است؟

  شاید بسیاری از کاربران از DVD تنها به علت ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات به جای CD استفاده میکنند. در صورتی که DVD مزیتها و تفاوت های بسیار زیادی با CD های معمولی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی این تفاوت ها که بیشتر منشأ سخت افزاری دارد بپردازیم. شاید شما نیز با خواندن این ترفند از این پس همواره از DVD برای ذخیره اطلاعات مهم خود استفاده کنید.
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • تبدیل صفحه های موسیقی قدیمی به CD

  چندی است که CD ها جایگزین صفحه های موسیقی قدیمی شده اند و طبیعتاً از لحاظ کاربردی راحتتر هستند. صفحه های موسیقی قدیمی در طی سالیان متمادی به خاطر CD های موسیقی و فایلهای موسیقی که به صورت MP3 در اینترنت قرار گرفته اند، از دور خارج شده اند. امروزه به کمک کامپیوتر این امکان وجود دارد که کلکسیونهای صفحات موسیقی قدیمی را دیجیتالی نمود و آنها را به عنوان CD های صوتی برای قرار دادن در CD خوان دستگاههای استریو رایت کرد و یا آنها را به صورت فایلهای MP3 بر روی کامپیوتر آرشیو کرد. هم اکنون قصد داریم ترفند ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • ساختن جلد برای قاب سی دی و دی وی دی

  قاب دیسک، اولین جایی است که مشتری هنگام خرید سی دی یا دی وی دی می بیند و از لحاظ بازاریابی نقطه حساس خریدن یا نخریدن محصول به شمار می آید. ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۲/۲۱ادامه مطلب
 • بررسي درايو Blu-Ray اكسترنال اسوس

  اشاره:
  شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م(Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوريBlu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ادامه مطلب

آمار

تعداد کل بازدید ها : 75438 نفر
لینک ها

مقالات /لوح فشرده CD , DVD

» ویژگی‌های دی‌وی‌دی DVD

از مهم‌ترین ویژگی‌های مرتبط با دی‌وی‌دی، می‌توان به موارد زیر اشاره نموددرایو دی‌وی‌دی انتخابی، می‌بایست قادر به ذخیره سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد : دی‌وی‌دی-R (حمایت شده توسط درایوهای دی‌وی‌دی-RAM و دی‌وی‌دی-R و تمامی درایوهای دی‌وی‌دی-RW) و دی‌وی‌دی+R (حمایت شده توسط آخرین تکنولوژی مربوط به درایوهای دی‌وی‌دی+RW). در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایوهای دی‌وی‌دی-R و دی‌وی‌دی+R معادل ۱۶X می‌باشد. در درایوهای دی‌وی‌دی-R قبلی، حداکثر سرعت ۲X و در درایوهای دی‌وی‌دی+R حداکثر سرعت ۴ / ۲ بوده‌است.

 

از مهم‌ترین ویژگی‌های مرتبط با دی‌وی‌دی، می‌توان به موارد زیر اشاره نموددرایو دی‌وی‌دی انتخابی، می‌بایست قادر به ذخیره سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد : دی‌وی‌دی-R (حمایت شده توسط درایوهای دی‌وی‌دی-RAM و دی‌وی‌دی-R و تمامی درایوهای دی‌وی‌دی-RW) و دی‌وی‌دی+R (حمایت شده توسط آخرین تکنولوژی مربوط به درایوهای دی‌وی‌دی+RW). در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایوهای دی‌وی‌دی-R و دی‌وی‌دی+R معادل ۱۶X می‌باشد. در درایوهای دی‌وی‌دی-R قبلی، حداکثر سرعت ۲X و در درایوهای دی‌وی‌دی+R حداکثر سرعت ۴ / ۲ بوده‌است. رسانه ذخیره سازی با قابلیت نوشتن یک مرتبه، بهترین گزینه برای ایجاد ویدئوی‌های دی‌وی‌دی بمنظور استفاده در یک player می‌باشند. کارشناسان فنی برآورد نموده‌اند که دی‌وی‌دی‌های با قابلیت نوشتن یک مرتبه، با ۸۵ درصد playerهای مطرح، سازگار می‌باشند. دیسکهائی که دارای سرعت ۴X می‌باشند را نمی‌توان در درایوهای قدیمی دی‌وی‌دی-R/-RW با سرعت ۲X، استفاده نمود. تعداد زیادی از درایوهای فوق، تولیده شده توسط Pioneer، در زمان استفاده از دیسک‌های ۴X دچار مشکل می‌گردند. بدین منظور، می‌توان fireware مربوطه را از سایت Pioneer دریافت و با ارتقاء سیستم، مشکل فوق را برطرف نمود.

دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه

فرمت این نوع دیسک‌ها دی‌وی‌دی+RW، دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی-RAM می‌باشد. فرمت دی‌وی‌دی-RAM دارای سازگاری بمراتب کمتری نسبت به دو فرمت دیگر بوده ولی برای گرفتن Backup مناسب می‌باشد. .دی‌وی‌دی -RAM به دو صورت با محافظ (بصورت کارتریج) و بدون محافظ در دسترس می‌باشد. اکثر درایوهای دی‌وی‌دی-RW دارای سرعت کمتری نسبت به دی‌وی‌دی+RW می‌باشند. سرعت ذخیره (نوشتن) اطلاعات که بر روی رسانه‌های ذخیره سازی دی‌وی‌دی-R بالغ بر ۴X می‌باشد در دیسک‌های دی‌وی‌دی-RW به ۲X کاهش پیدا می‌کند.کارشناسان بر آورد نموده‌اند که بیش از شصت درصد از دیسک‌های دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی+RW با دی‌وی‌دی Player و داریوهای دی‌وی‌دی، سازگار می‌باشند.

درایوهای داخلی در مقابل درایوهای خارجی

قیمت درایوهای داخلی کمتر از درایوهای خارجی می‌باشد.درایوهای خارجی از اینترفیس های(FireWire(IEEE۱۳۹۴ و یا USB ۲٫۰ بمنظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می‌نمایند .برخی تولید کنندگان از دو اینترفیس فوق در محصولات خود استفاده می‌نمایند.

ذخیره اطلاعات بر روی دیسک‌های CD-RW

اکثر درایوهای دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن مجدد، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک‌های CD-R و CD-RW می‌باشند(قابلیت فوق، در درایوهای دی‌وی‌دی-RAM و دی‌وی‌دی-R وجود ندارد).سرعت ذخیره سازی در درایوهای فوق پائین می‌باشد، مثلاً درایودی‌وی‌دی-RW مدل DVR-A۰۴، مربوط به شرکت Pioneer اطلاعات را بر روی دیسک‌های CD-R با سرعت ۸X ذخیره می‌نماید.درایوهای مدل DRU-۵۱۰A تولید شده توسط شرکت سونی، قادر به ذخیره سازی اطلاعات با سرعت ۲۴X می‌باشد .

نرم‌افزار

بهمراه تمامی درایوهای عرضه شده، نرم‌افزارهای لازم نظیر: Sonic's MY دی‌وی‌دی (ایجاد منوها و تبدیل ویدئوهای آنالوگ به MPEG۲ تا بتوان از آنان در یک دی‌وی‌دی Player استاندارد، استفاده نمود) نیز ارائه می‌گردد. تمامی درایوها امکان ایجاد دی‌وی‌دی‌های داده را با استفاده از نرم‌افزارهای ارائه شده نیز فراهم می‌نمایند. (نظیر برنامه RecordNow Max که امکان نوشتن داده بر روی یک دیسک با قابلیت نوشتن را فراهم می‌نماید). برخی از تولید کنندگان نظیر HP و سونی نرم‌افزارهائی را بمنظور ویرایش و Backup گرفتن از اطلاعات بهمراه محصول خود ارائه نموده‌اند.

منبع : دانشنامه آزاد

تهیه کننده : چاپ آرین

تاریخ درج : ۱۳۹۱/۱۱/۲۲

» به این مقاله نظر دهید

» مشاهده نظرات

آدرس

تهران -سهروردی شمالی بالاتر از مطهری جنب نان فانتزی روبروی داروخانه دانیال نبی پلاک 311 ط1 واحد 3

تلفن و ایمیل

88450884-88451700
(0912-2598339 بختیاری)
Arianchap111@yahoo.com

طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحان وب هخامنش