منوی اصلی
آخرین مقالات
 • نخستین CD های تاریخ چگونه بودند

  کشف نخستین سیستم ذخیره اطلاعات در ایران ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۷/۲۲ادامه مطلب
 • چرا DVD بسیار بهتر از CD است؟

  شاید بسیاری از کاربران از DVD تنها به علت ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات به جای CD استفاده میکنند. در صورتی که DVD مزیتها و تفاوت های بسیار زیادی با CD های معمولی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی این تفاوت ها که بیشتر منشأ سخت افزاری دارد بپردازیم. شاید شما نیز با خواندن این ترفند از این پس همواره از DVD برای ذخیره اطلاعات مهم خود استفاده کنید.
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • تبدیل صفحه های موسیقی قدیمی به CD

  چندی است که CD ها جایگزین صفحه های موسیقی قدیمی شده اند و طبیعتاً از لحاظ کاربردی راحتتر هستند. صفحه های موسیقی قدیمی در طی سالیان متمادی به خاطر CD های موسیقی و فایلهای موسیقی که به صورت MP3 در اینترنت قرار گرفته اند، از دور خارج شده اند. امروزه به کمک کامپیوتر این امکان وجود دارد که کلکسیونهای صفحات موسیقی قدیمی را دیجیتالی نمود و آنها را به عنوان CD های صوتی برای قرار دادن در CD خوان دستگاههای استریو رایت کرد و یا آنها را به صورت فایلهای MP3 بر روی کامپیوتر آرشیو کرد. هم اکنون قصد داریم ترفند ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • ساختن جلد برای قاب سی دی و دی وی دی

  قاب دیسک، اولین جایی است که مشتری هنگام خرید سی دی یا دی وی دی می بیند و از لحاظ بازاریابی نقطه حساس خریدن یا نخریدن محصول به شمار می آید. ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۲/۲۱ادامه مطلب
 • بررسي درايو Blu-Ray اكسترنال اسوس

  اشاره:
  شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م(Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوريBlu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ادامه مطلب

آمار

تعداد کل بازدید ها : 75438 نفر
لینک ها

مقالات /اطلاعات عمومی CDوDVD

» آشنايي با فناوري DVD

امروزه بسياري از فيلمها پيش از آنکه بر روي نوارهاي ويديويي قرار گيرند بصورت DVD عرضه مي شوند زيرا علاوه بر دارا بودن حجم کافي ، هزينه نهايي استفاده از آنها پايين تر است.
از اينرو تحولي که DVD در صنعت فيلم ايجاد کرد را مي توان با انقلابي مقايسه نمود که عرضه CD در دنياي موسيقي بوجود آورد. در اين مقاله ابتدا ساختارDVD و سپس DVD Player معرفي مي گردد تا بيش از پيش با اين فناوري قدرتمند آشنا شويد.

 

 

DVD چيست ؟
DVD ديسک هايي هستند همانند CD با اين تفاوت که مي توانند اطلاعات بسيار بيشتري را نسبت به انها ذخيره کنند. يک DVD با فرمت معمولي مي تواند تقريبا هفت برابر بيشتر از يک CD اطلاعات را در خود ذخيره کند.

برخي از اطلاعاتي که بطور معمول در DVD قرار ميگيرد بصورت زير است :
- بيش از 133 دقيقه از فايل ويديويي با کيفيت بالا که معمولا داراي فرمت MPEG2 است.
- فايل هاي صوتي به چندين زبان مختلف که به صورت دالبي ضبط شده اند.
- 8 ساعت موسيقي با کيفيت بسيار بالاي CD -

- ساختار داخلي DVD
شعاع و ضخامت DVD همانند CD است و به روش مشابهي نيز توليد مي شود اما آنچه که حجم ذخيره سازي بالا را در يک DVD سبب مي شود فشرده بودن طراحي آن است .
اطلاعات در DVD بصورت برآمدگي هايي در سطح ديسک ذخيره مي شوند . يک ديسک DVD از چندين لايه پلاستيک پلي کربنيت تشکيل شده است که با روش INJECTION بر روي هم قرار مي گيرند . با اين روش مي توان ديسکي ساخت که برآمدگي هاي موجود در سطح ان بر مارپيچي قرار گيرد که از مرکز اغاز شده و تا شعاع بيروني ديسک ادامه ميابد.
بعد از مرحله INJECTION لايه شفافي بر روي برامدگي هاي ديسک قرار مي گيرد و بر روي ان يک لايه طلايي نيز قرار داده ميشود که همانند يک عدسي ليزر DVD Player را بر برآمدگي هاي ديسک متمرکز مي کند . بعد از ان در پشت برامدگي ها يک لايه الومينيومي نيز قرار مي گيرد .

در پايان لايه اي لاکي شکل بر روي لايه هاي بيروني قرار داده مي شود و پس از فشرده سازي در زير نور مادون قرمز قرار مي گيرد تا پس از ان بر لايه پشت برامدگي ها برچسب DVD قرار داده شود. بدين ترتيب مراحل طراحي يک DVD يک طرفه کامل مي شود.
رمز ذخيره سازي بالاي DVD در فاصله بسيار کوچکي است که هنگام طراحي مارپيچ برآمدگي هاي ان ميان دور هاي متوالي در نظر گرفته مي شود که به 740 نانومتر ميرسد. علاوه بر ان برآمدگي هاي روي سطح DVD نيز بسيار کوچک اند و ابعادي حدود 320 در 400 نانومتر دارند.DVD هاي صوتي
DVD هائي که براي داده هاي صوتي استفاده مي شوند ، از قالب کاملاً متفاوتي نسبت به DVD هاي تصويري برخوردار هستند . تفاوت اين نوع از داده هاي صوتي با انواع قبلي مثلاً در CD ها ، به خاطر کيفيت صداي ذخيره شده در آنهاست . اين تفاوت در کيفيت کاملاً براي شنونده محسوس است . پخش کننده يا Player اين نوع از فايلهاي صوتي بايد داراي اين قابليت باشد که 192khz/24-bit اطلاعات ديجيتال را به آنالوگ تبديل کند . و اين در حاليست که Player هاي رايج فقط قادر به تبديل 96kHz/24-bit اطلاعات ديجيتال به آنالوگ هستند .


DVD ها هم مانند CD ها مي توانند در نهايت صحت و دقت خود 74 دقيقه صوت را ذخره کنند ولي اين تفاوت وجود دارد که ميزان کيفيت و نمونه برداري در DVD بسيار بالاتر از CD است . با دقت پائين تر يعني حدود 96 khz/24-bit ، DVD مي تواند حدود 7 ساعت صوت را در خود ذخيره کند .
هنگامي که CD يا DVD مي خواهند اطلاعات صوتي را در خود ذخيره کنند ، يک سري نمونه برداري بيتي صورت مي گيرد که هرچه تعداد اين نمونه ها در واحد زمان بيشتر باشد ، کيفيت صدا به صداي اصلي نزديکتر است . و هنگامي که Player هم در حال خواندن CD يا DVD است ، همان قسمتي که در بالا توضيح داده شد و وظيفه تبديل اطلاعات ديجيتال به آنالوگ را بر عهده دارد ، مشخص مي کند که چه ولتاژي بايد در خروجي قرار بگيرد تا صوت مربوطه توليد شود .

پخش کنندهDVD يا DVD Player :
عملکرد player DVD همانند عملکرد CD Player مي باشد . اين هم بايد با استفاده از يک دستگاه اشعه هاي ليزري به روي صفحه Disk مي تاباند و بر اساس چاله هائي که روي صفحه موجود است مي توان اطلاعات روي آن را بخواند . اطلاعات تصويري در DVD با فرمت MPEG-2 ذخيره شده است و پس از خواند اين اطلاعات Player آنها را به صورت سيگنالهاي تصويري تبديل مي کند . به همين ترتيب براي داده هاي صوتي که با استفاده از يک Decoder آن را مي خواند و سپس تقويت مي کند .
تجهيزاتي که براي خواندن داده ها بر روي DVD استفاده مي شوند از سه قسمت اصلي تشکيل شده اند :
• يک موتور براي چرخاندن ديسک ، اين موتور بسته به اينکه در حال خواندن کدام شيار است بين 200 تا 500 دور در دقيقه مي چرخد .
• سيستم ليزر و لنز مربوطه براي اينکه بتواند روي چاله ها تمرکز کرده و اطلاعات را بخواند . طول موج ليزر در DVD بسيار کمتر از سول موج آن در CD مي باشد ، و به همين دليل است که مي تواند اطلاعات بيتري رادر خود ذخيره کند و بخواند . طول موج ليزر درDVD 640نانومتر است در حالي که درCD 780نانومتر مي باشد. و اين دليل عمده برتري DVD بر CD است .
• سيستم پيگيري يا Tracking که مي تواند ليزر را به شيآر مورد نظر برساند و قادر است با دقت ميکرون حرکت کند .
Player ليزر را به سمت صفحه ديسک مي تاباند و منعکس مي شود ، سيستم پخش کننده قادر به تفکيک دو نوع بازگشت نور يعني نوري که از چاله ها بازگشته و نوري که از صفحه اصلي بازگشته است را مي تواند بوسيله يک وسيله نوري – الکتريکي تفکيک کند .
مشکل ترين قسمت در خواند اطلاعات از روي DVD ثابت نگه داشتن اشعه روي يک شيار مشخص است که اين وظيفه سيستم پيگيري است . اين سيستم بايد همانطور که پخش کننده در حال خوانده اطلاعات است ليزر را به سمت بيرون هدايت کند و حرکت دهد . از آنجائي که با حرکت ليزر به سمت بيرون تعداد چاله هايی که در واحد زمان از زير ليزر رد مي شوند بيشتر هستند ، موتور حرکت دهنده بايد سرعت ديسک را کاهش دهد تا همواره نرخ ثابتي از چاله ها از زير ليزر رد شوند .
نکته جالب توجه اينجاست که اگر DVD داراي دو لايه باشد ، شروع شيار لايه دوم در انتهاي ديسک قرار مي گيرد تا هد براي خواندن از لايه دوم لازم نباشد که یک بار ديگر به ابتدا بازگردد . اين عمل خود باعث ايجاد سرعت در خواندن اطلاعات مي شود .

قابليتهاي يک DVD :
• تماشاي فيلمهاي با کيفيت بالا به همراه صداي با کيفيت . اکثر فيلمهائي که به صورت DVD عرضه مي شوند داراي صداي Dolby هستند و همان کيفيتي که شما در سينما مي شنويد را به شما عرضه مي کنند .
• کسي که فيلم DVD را طراحي اين قابليت را داراست که براي برخي قسمتهاي فيلم ليبل قرار دهد و شما مي توانيد به راحتي به قسمت مورد نظر پرش کنيد .
• Player ها ي DVD اين قابليت را دارا هستند که CD هاي صوتي را نيز پخش کنند.
• شما ميتوانيد فرمت نمايش تصوير را مشخص کنيد .
• بسياري از فيلمهائي که با DVD ذخيره شده اند براي زبانهاي مختلفي زيرتويس دارند ، شما مي توانيد در حالي که در حال مشاهده فيلم هستيد ، زيرنويس مورد نظر خود را انتخاب کنيد ، تا در زير فيلم به نمايش در آورده شود .

برخي ديگر از ويژگيهاي DVD Player ها :
• ديکودر ديجيتال دالبي : اين قابليت براي تبديْ اطلاعات صوتي در DVD به 6 کانال صوتي مجزا مي باشد .
• ديکودر DTS : (Digital Surround Audio) اين ديکودر اين قابليت را دارد که صدا را به صورت فراگير به 6 کانال خروجي بفرستد .
• صداي شبيه سازي شده : اگر شما بخواهيد که DVD Player را به يک سيستم با تنها دو بلندگو متصل کنيد ، پخش کننده مي تواند صدا را به روي دو بلندگو شبيه سازي کند و شما نيازي به 6 بلندگو نداشته باشيد .
• کنترل از راه دور يا Remote : DVD Player ها مي توانند سه نوع مختلف از کنترل را دارا باشند :
1. کنترلي که تنها خود DVD Player را کنترل مي کند .
2. کنترلي که مي تواند برخي از ساخته هاي کارحانچات ديگر را هم کنترل کند .
3. کنترلي با قابليت يادگيري ، به اين معني که سيگنالهاي بقيه کنترلها را مي توان به کليد خاصي در اين کنترل نسبت داد .
 

منبع : DVD Demystified: The Guidebook for DVD-Video and D

تهیه کننده : چاپ آرین

تاریخ درج : ۱۳۹۱/۱۱/۲۳

» به این مقاله نظر دهید

» مشاهده نظرات

آدرس

تهران -سهروردی شمالی بالاتر از مطهری جنب نان فانتزی روبروی داروخانه دانیال نبی پلاک 311 ط1 واحد 3

تلفن و ایمیل

88450884-88451700
(0912-2598339 بختیاری)
Arianchap111@yahoo.com

طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحان وب هخامنش