منوی اصلی
آخرین مقالات
 • نخستین CD های تاریخ چگونه بودند

  کشف نخستین سیستم ذخیره اطلاعات در ایران ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۷/۲۲ادامه مطلب
 • چرا DVD بسیار بهتر از CD است؟

  شاید بسیاری از کاربران از DVD تنها به علت ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات به جای CD استفاده میکنند. در صورتی که DVD مزیتها و تفاوت های بسیار زیادی با CD های معمولی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی این تفاوت ها که بیشتر منشأ سخت افزاری دارد بپردازیم. شاید شما نیز با خواندن این ترفند از این پس همواره از DVD برای ذخیره اطلاعات مهم خود استفاده کنید.
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • تبدیل صفحه های موسیقی قدیمی به CD

  چندی است که CD ها جایگزین صفحه های موسیقی قدیمی شده اند و طبیعتاً از لحاظ کاربردی راحتتر هستند. صفحه های موسیقی قدیمی در طی سالیان متمادی به خاطر CD های موسیقی و فایلهای موسیقی که به صورت MP3 در اینترنت قرار گرفته اند، از دور خارج شده اند. امروزه به کمک کامپیوتر این امکان وجود دارد که کلکسیونهای صفحات موسیقی قدیمی را دیجیتالی نمود و آنها را به عنوان CD های صوتی برای قرار دادن در CD خوان دستگاههای استریو رایت کرد و یا آنها را به صورت فایلهای MP3 بر روی کامپیوتر آرشیو کرد. هم اکنون قصد داریم ترفند ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • ساختن جلد برای قاب سی دی و دی وی دی

  قاب دیسک، اولین جایی است که مشتری هنگام خرید سی دی یا دی وی دی می بیند و از لحاظ بازاریابی نقطه حساس خریدن یا نخریدن محصول به شمار می آید. ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۲/۲۱ادامه مطلب
 • بررسي درايو Blu-Ray اكسترنال اسوس

  اشاره:
  شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م(Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوريBlu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ادامه مطلب

آمار

تعداد کل بازدید ها : 75438 نفر
لینک ها

مقالات /اطلاعات عمومی CDوDVD

» ویژگی های یک DVD با کیفیت

با استفاده از درایوهای DVD می توان اطلاعاتی بالغ بر7 / 4 گیگابایت را بر روی یک دیسک ذخیره نمود.اطلاعات فوق ، تقریبا" هفت برابر داده ئی است که می توان بر روی یک CD R (دیسک های با قابلیت نوشتن یک مرتبه ) و یا CD RW ( دیسک هائی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه ) ذخیره نمود. درایوهای DVD ، نظیر رایتر امکان استفاده از دیسک هائی با قابلیت نوشتن یک مرتبه و دیسک هائی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه را فراهم می نمایند. از دیسک هائی با قابلیت نوشتن یک مرتبه ، اغلب در رابطه با ایجاد دیسک های ویدئوئی DVD استفاده می گردد . ( قابل استفاده در DVD Player های استاندارد ). از دیسک هائی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه بمنظور ذخیره سازی حجم بالائی از داده و Backup اطلاعات موجود بر روی هارددیسک ، استفاده می شود.نرخ انتقال اطلاعات در درایوهای DVD بمراتب بیشتر از درایوهای CD ROM است .یک DVD که دارای سرعتی بالغ بر 1X می باشد ، سریعتر از یک CD معمولی با سرعت 8X ( سرعت یک درایو DVD بین هشت تا نه برابر سرعت یک CD ROM می باشد) می باشد. DVD از مدل فشرده سازی MPEG 2 در رابطه با ویدئو وصوت استفاده می نماید .

بدین ترتیب ،تصاویر با کیفیت و شفافیت بیشتری ایجاد و امکان استفاده از پتانسیل های صوتی Dollby Digital و DTS) Dollby Theater Systems) نیز فراهم می گردد. با استفاده از تکنولوژی MPEG 2 در هر فریم ، 480 خط افقی عرضه می گردد . ( در دیسک های لیزری 425 و در VHS بین 250 تا 270 ) .

تکنولوژی DVD ، با کاهش طول موج از 780mm به 625 تا 650mm ، ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می نماید . یکی از قابلیت های جالب درایوهای DVD ، توانائی آنان در حمایت از انواع متفاوتی از رسانه های ذخیره سازی نظیر: CD ROM,CD R و CD RW است . در صورتیکه قصد تهیه یک درایو DVD وجود داشته باشد ، می بایست با انواع رسانه ذخیره سازی حمایت شده توسط DVD ، آشنا شویم . دیسک های DVD به دو گروه عمده + و تقسیم می گردند . درایوهای DVD می توانند از یک و یا هردو گروه فوق ، استفاده نماید. پس از مشخص نمودن نوع درایو DVD ، می توان ازدیسک های DVD سازگار با آن ، استفاده نمود.

● انواع DVD:

DVD RAM . روش دستیابی در این نوع دیسک ها بصورت تصادفی بوده و امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی آنان وجود خواهد داشت . رسانه ذخیره سازی فوق ، دارای ویژگی های زیر می باشد :

برخلاف رسانه ذخیره سازی Tape که داده ها بصورت ترتیبی خوانده می شوند ،در دیسک های DVD RAM ، داده ها نظیرهارد دیسک بصورت تصادفی خوانده می شوند.این نوع دیسک های DVD ، رسانه ای ایده آل بمنظور ذخیره سازی حجم بالائی از اطلاعات و Backup می باشند .

می توان بیش از یکصد هزار مرتبه اطلاعات را بر روی آنان نوشت ( بازنویسی مجدد )

عمر مفید آنان یکصد سال برآورد می شود .

بمنظور خواندن و نوشته اطلاعات بر روی این نوع DVD ، می بایست از درایوهای DVD R/RAM استفاده گردد .

DVD R یا DVD+R . بر روی این نوع DVD ، می توان صرفا" یک مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود ( نوشتن یک مرتبه ) . از رسانه ذخیره سازی فوق ، بمنظور ذخیره داده های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئوهای موزیک ، صوت و فیلم استفاده می گردد. امکان نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD صرفا" یک مرتبه وجود دارد .

خصوصیات DVD R : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD می بایست از درایوهائی با نوع R وبرای خواندن اطلاعات از درایوهای R و R + استفاده گردد .

خصوصیات DVD+R : بر روی این نوع DVD می توان یک ویدئو به مدت دو ساعت در حالت SP و یا چهار ساعت در حالت EP را ذخیره نمود. بمنظور نوشتن بر روی رسانه ذخیره سازی فوق ، می بایست از درایوهائی با نوع R + و برای خواندن اطلاعات از درایوهای R و یا R + استفاده گردد .

DVD RW یا DVD+RW .بر روی این نوع DVD ، امکان نوشتن اطلاعات بدفعات وجود دارد( نوشتن چندین مرتبه ) .از رسانه ذخیره سازی فوق ، بمنظور ذخیره داده های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئوهای موزیک ، صوت و فیلم استفاده می گردد. بر روی این نوع DVD می توان تا یکهزار مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود .

خصوصیات DVD RW : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD می بایست از درایوهای R و برای خواندن اطلاعات از درایوهائی R و یا R+ استفاده گردد .

خصوصیات DVD+RW : این نوع DVD قادر به ذخیره سازی دو ساعت اطلاعات MPEG2 می باشند . بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع DVD می بایست از درایوهای R + و برای خواندن اطلاعات از درایوهائی R و یا R+ استفاده گردد .

DVD ROM . از این نوع DVD می توان صرفا" بمنظور خواندن استفاده گردد . فیلم ها ئی که خریداری و یا اجاره می شوند ، بر روی این نوع رسانه ذخیره می گردند.

لازم است به این نکنه نیز اشاره گردد که روش دستیابی به اطلاعات ذخیره شده بر روی یک رسانه ذخیره سازی از نوع DVD RAM بصورت تصادفی بوده و مکانیزم دستیابی به اطلاعات ذخیره شده بر روی رسانه های ذخیره سازی DVD R ,+R , RW و یا ROM بصورت ترتیبی است .

● جایگاه DVD:
تعداد درایوهای DVD استفاده شده تا پایان سال 2003 بالغ بر 2 / 1 میلیون دستگاه برآورد می شود. پیش بینی می شود که در سال 2004 ، بیش از 3 / 14 میلیون دستگاه از درایوهای فوق بفروش برسد . درایوهای DVD تا رسیدن به وضعیت موجود رایترها ( عمومیت یافتن ) ، راهی طولانی را در پیش دارند، ولی با توجه به قابلیت ذخیره سازی بالای دیسک های DVD (هفت برابر) و ذخیره حجم بمراتب بیشتری از اطلاعات ، استفاده از آنان روندی کاملا" صعودی را طی می نماید قیمت درایوهای DVD در شش ماه گذشته کاهش زیادی را داشته و پیش بینی می گردد که این روند همچنان ادامه داشته باشد .

شاید این سوال مطرح شود که فرمت ذخیره سازی اطلاعات بر روی دیسک های DVD به چه صورت است و آیا در این رابطه استانداردی وجود دارد؟ در پاسخ می توان گفت که در حال حاضر از دو فرمت DVD RW و DVD+RW ( بهمراه نمونه های متفاوت آن : DVD R و DVD+R ) استفاده می گردد . تکنولوژی های فوق با یکدیگر سازگار نبوده و رقابتی نزدیک را بمنظور استانداردشدن جهانی ، دنبال می نمایند. با استفاده از هر یک از فرمت های فوق ، امکان نوشتن داده و ایجاد ویدئوهای DVD وجود خواهد داشت ( امکان استفاده از آنان توسط تعداد زیادی ( نه تمام آنان ) از درایوهای DVD ROM وDVD Players وجود خواهد داشت ) . لازم است به این نکته نیز اشاره گردد که DVD RAM فرمت دیگری در این راستا بوده که بدنبال دو فرمت اشاره شده بوده ولی اکثر دستگاههای Player و درایوهای DVD از آن حمایت نمی نمایند. در زمان انتخاب یک درایو DVD ، نوع فرمت اطلاعات حمایت شده توسط آنان حائز اهمیت بوده و می بایست در اینخصوص با دقت تصمیم گیری شود. تولید کنندگان درایوهای DVD هر یک محصولاتی را تولید نموده اند که از فرمت های فوق حمایـت می نمایند . مثلا" شرکت سونی درایوهائی را عرضه نموده است که از دو فرمت اشاره شده ، حمایـت می نمایند، در حالیکه شرکت پاناسونیک و LG اقدام به تولید و عرضه درایوی نموده اند که از فرمت های DVD R/ RW و DVD RAM ، حمایت می نماید . در حا ل حاضر، بالاترین سرعت نوشتن اطلاعات بر روی دیسک هائی با قابلیت نوشتن یک مرتبه ، 4X بوده و پیش بینی می شود که سرعت فوق تا پایان سال 2003 تغییر نگردد .

● ویژگی ها ی مهم:
از مهمترین ویژگی های مرتبط با DVD ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

● DVD با قابلیت نوشتن یک مرتبه . درایو DVD انتخابی، می بایست قادر به ذخیره سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد : DVD R ( حمایت شده توسط درایوهای DVD RAM و DVD R و تمامی درایوهای DVD RW ) و DVD+R ( حمایـت شده توسط آخرین تکنولوژی مربوط به درایوهای DVD+RW ) . در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایوهای DVD R و DVD+R معادل 4X می باشد. در درایوهای DVD R قبلی ، حداکثر سرعت 2X و در درایوهای DVD+R حداکثر سرعت 4 / 2 بوده است . رسانه ذخیره سازی با قابلیت نوشتن یک مرتبه ، بهترین گزینه برای ایجاد ویدئوی های DVD بمنظور استفاده در یک player می باشند. کارشناسان فنی برآورد نموده اند که DVD های با قابلیت نوشتن یک مرتبه ، با 85 درصد player های مطرح ، سازگار می باشند. دیسکهائی که دارای سرعت 4X می باشند را نمی توان در درایوهای قدیمی DVD R/ RW با سرعت 2X ،استفاده نمود. تعداد زیادی از درایوهای فوق ، تولیده شده توسط Pioneer ، در زمان استفاده از دیسک های 4X دچار مشکل می گردند. بدین منظور، می توان fireware مربوطه را از سایت Pioneer دریافت و با ارتقاء سیستم ، مشکل فوق را برطرف نمود .

● DVD با قابلیت نوشتن چندین مرتبه . فرمت این نوع دیسک ها DVD+RW ، DVD RW و DVD RAM می باشد . فرمت DVD RAM دارای سازگاری بمراتب کمتری نسبت به دو فرمت دیگر بوده ولی برای گرفتن Backup مناسب می باشد. .DVD RAM به دو صورت با محافظ ( بصورت کارتریج ) و بدون محافظ در دسترس می باشد. اکثر درایوهای DVD RW دارای سرعت کمتری نسبت به DVD+RW می باشند. سرعت ذخیره ( نوشتن ) اطلاعات که بر روی رسانه های ذخیره سازی DVD R بالغ بر 4X می باشد در دیسک های DVD RW به 2X کاهش پیدا می کند.کارشناسان بر آورد نموده اند که بیش از شصت درصد از دیسک های DVD RW و DVD+RW با DVD Player و داریوهای DVD ، سازگار می باشند.

● درایوهای داخلی در مقابل درایوهای خارجی : قیمت درایوهای داخلی کمتر از درایوهای خارجی می باشد.درایوهای خارجی از اینترفیس های( FireWire(IEEE1394 و یا USB 2.0 بمنظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند .برخی تولید کنندگان از دو اینترفیس فوق در محصولات خود استفاده می نمایند.

ذخیره اطلاعات بر روی دیسک های CD RW : اکثر درایوهای DVD با قابلیت نوشتن مجدد ، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های CD R و CD RW می باشند( قابلیت فوق ، در درایوهای DVD RAM و DVD R وجود ندارد).سرعت ذخیره سازی در درایوهای فوق پائین می باشد ، مثلا" درایوDVD RW مدل DVR A04 ،مربوط به شرکت Pioneer اطلاعات را بر روی دیسک های CD R با سرعت 8X ذخیره می نماید.درایوهای مدل DRU 510A تولید شده توسط شرکت سونی ، قادر به ذخیره سازی اطلاعات با سرعت 24X می باشد .

● نرم افزار : بهمراه تمامی درایوهای عرضه شده ، نرم افزارهای لازم نظیر: Sonic's MY DVD (ایجاد منوها و تبدیل ویدئوهای آنالوگ به MPEG2 تا بتوان از آنان در یک DVD Player استاندارد، استفاده نمود) نیز ارائه می گردد. تمامی درایوها امکان ایجاد DVD های داده را با استفاده از نرم افزارهای ارائه شده نیز فراهم می نمایند. ( نظیر برنامه RecordNow Max که امکان نوشتن داده بر روی یک دیسک با قابلیت نوشتن را فراهم می نماید ) . برخی از تولید کنندگان نظیر HP و سونی نرم افزارهائی را بمنظور ویرایش و Backup گرفتن از اطلاعات بهمراه محصول خود ارائه نموده اند .

● تشریح مشخصات:
در زمان تهیه یک درایو DVD ، مشخص نمودن فرمت هائی که درایو مورد نظر قادربه حمایت از آنان است یکی از مسائل مهم بوده و اغلب اولین پرسشی است که از جانب تهیه کنندگان مطرح می گردد . درایوهای DVD همانند درایوهای CD RW که از دیسک هائی با قابلیت نوشتن یک مرتبه و دیسک هائی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه استفاده می نمایند ، از دو گزینه متداول در این زمینه یعنی DVD R و DVD+R استفاده می نمایند ( مدل های فوق، دیسک هائی با قابلیت نوشتن یک مرتبه را شامل می شوند) . دیسک های DVD RW و DVD+RW و DVD RAM سه گزینه متداول در رابطه با دیسک هائی با قابلیت نوشتن مجدد می باشند . درایوهای DVD با قابلیت نوشتن مجدد ، نظیر DVD Rom دارای چندین سرعت متفاوت می باشند:

درایوهای DVD RW : از 1X تا 2X

درایوهای DVD+RW ، دارای سرعت 2.4X و 4X می باشند.

درایوهای DVD R : از 1X تا 4X

درایوهای DVD+R، دارای سرعت 2.4X و 4X می باشند .

پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک DVD در نظر گرفت :

● سرعت نوشتن اطلاعات بر روی DVD با قابلیت نوشتن یک مرتبه

ـ حداقل : 1X or 2X DVD R پیشهادی : 2.4X DVD+R or 4X DVD R, 4X DVD+R

دیسک های DVD با قابلیت نوشتن یک مرتبه که دو نوع DVD R و DVD+R را شامل می شود ، سازگارترین فرمت DVD در حال حاضر می باشد .ویژگی فوق ،زمانیکه قصد استفاده از آنان در DVD Player ها وجود داشته باشد ، حائر اهمیت می باشد.در زمان انتخاب درایو DVD لازم است به این نکته دقت شود که درایو انتخابی از نسل قدیمی( نسل اول ) درایوهای DVD+RW نباشد. سرعت ، معیار دیگری در انتخاب یک درایو بوده و می بایست درایو انتخابی قادر به حمایت از سرعت 4X باشد.

سرعت نوشتن اطلاعات بر روی DVD با قابلیت نوشتن چندین مرتبه حداقل : 1X DVD RAM, 2X DVD RW, 2.4X DVD+RW

ـ پیشنهادی : 2X DVD RAM, 2X DVD RW, 2.4X DVD+RW, 4X DVD+RW

در دیسک های DVD RAM ، امکان ذخیره اطلاعاتی بالغ بر 4 / 9 گیگابایت وجود خواهد داشت ( دو طرف دیسک کارتریج های دیسک ) .مشکل دیسک های فوق ،عدم سازگاری اکثریت آنان با درایوهای DVD ROM می باشد. دیسک های DVD RW و DVD+RW با اکثر درایوهای DVD ROM ها و DVD PLAYER ها سازگار می باشند .سرعت ذخیره سازی در DVD RW بمراتب کمتر از DVD+RW می باشد .

● اینترفیس

ـ حداقل : IDE پیشنهادی FireWire(IEEE1394 یا USB 2.0

درایوهای داخلی نسبت به درایوهای مشابه خارجی دارای قیمت مناسبتری می باشند. در صورتیکه قصد تهیه یک درایو خارجی وجود داشته باشد ، از سازگاری اینترفیس های آن با سیستم موجود، می بایست مطمئن گردید . در این رابطه می توان درایوی را انتخاب نمود که دارای اینترفیش های USB 2.0 و FireWire باشد .

 

منبع :

تهیه کننده : چاپ آرین

تاریخ درج : ۱۳۹۱/۱۱/۲۳

» به این مقاله نظر دهید

» مشاهده نظرات

آدرس

تهران -سهروردی شمالی بالاتر از مطهری جنب نان فانتزی روبروی داروخانه دانیال نبی پلاک 311 ط1 واحد 3

تلفن و ایمیل

88450884-88451700
(0912-2598339 بختیاری)
Arianchap111@yahoo.com

طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحان وب هخامنش