منوی اصلی
آخرین مقالات
 • نخستین CD های تاریخ چگونه بودند

  کشف نخستین سیستم ذخیره اطلاعات در ایران ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۷/۲۲ادامه مطلب
 • چرا DVD بسیار بهتر از CD است؟

  شاید بسیاری از کاربران از DVD تنها به علت ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات به جای CD استفاده میکنند. در صورتی که DVD مزیتها و تفاوت های بسیار زیادی با CD های معمولی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی این تفاوت ها که بیشتر منشأ سخت افزاری دارد بپردازیم. شاید شما نیز با خواندن این ترفند از این پس همواره از DVD برای ذخیره اطلاعات مهم خود استفاده کنید.
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • تبدیل صفحه های موسیقی قدیمی به CD

  چندی است که CD ها جایگزین صفحه های موسیقی قدیمی شده اند و طبیعتاً از لحاظ کاربردی راحتتر هستند. صفحه های موسیقی قدیمی در طی سالیان متمادی به خاطر CD های موسیقی و فایلهای موسیقی که به صورت MP3 در اینترنت قرار گرفته اند، از دور خارج شده اند. امروزه به کمک کامپیوتر این امکان وجود دارد که کلکسیونهای صفحات موسیقی قدیمی را دیجیتالی نمود و آنها را به عنوان CD های صوتی برای قرار دادن در CD خوان دستگاههای استریو رایت کرد و یا آنها را به صورت فایلهای MP3 بر روی کامپیوتر آرشیو کرد. هم اکنون قصد داریم ترفند ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۴/۷ادامه مطلب
 • ساختن جلد برای قاب سی دی و دی وی دی

  قاب دیسک، اولین جایی است که مشتری هنگام خرید سی دی یا دی وی دی می بیند و از لحاظ بازاریابی نقطه حساس خریدن یا نخریدن محصول به شمار می آید. ...

  تاریخ : ۱۳۹۲/۲/۲۱ادامه مطلب
 • بررسي درايو Blu-Ray اكسترنال اسوس

  اشاره:
  شركت اسوس در زمينه توليد قطعات كامپيوتري، انواع مادر برد، كارت گرافيكي و كامپيوترهاي قابل حمل و نيز درايوهاي اپتيكال نامي آشنا است. از سوي ديگر تمايل استفاده از ديسك‌هاي BD م(Blu-ray Disk) نيز به‌دليل انتقال حجم بالاي داده‌ها در حال افزايش است و در مقايسه با ظرفيت DVDها مي‌توان گفت كه فناوريBlu-ray، در آينده قابل پيش‌بيني نقش استاندارد ذخيره‌سازي نوري را بر عهده خواهد داشت
  ...

  تاریخ : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ادامه مطلب

آمار

تعداد کل بازدید ها : 75438 نفر
لینک ها

مقالات /لوح فشرده CD , DVD

» مراحل ساخت و توليد DVD و CD

مراحل توليد لوح‌هاي فشرده از ابتدا تا انتها
آغاز راه، پلي کربنات
ماده تشکيل دهنده لوح‌هاي فشرده، دانه‌هاي کوچک کريستال ماننديست است که به آن پلي‌کربنات مي‌گويند( شکل 1).
اين مواد در بسته‌بندي‌هاي بسيار بزرگ حمل شده و در جاي مخصوص خود قرار مي‌گيرد. در اولين مرحله توليد و پس از انتقال پلي‌کربنات تمامي اين مواد وارد دستگاهي به نام بيگ‌بگ شده ( شکل 2) که وظيفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندي به داخل دستگاه توليد بر عهده دارد.

پس از مکش، پلي‌کربنات‌هاي موجود، به دستگاه خشک‌کن وارد شده(‌شکل 3) و در دماي 125 درجه سانتيگراد حرارت داده مي‌شود تا رطوبت موجود در اين مواد گرفته شود. وجود رطوبت سبب چسبندگي مواد و همچنين پايين آمدن سطح کيفيت توليد خواهد شد.


شکل 1 : دانه‌هاي پلي کربنات

شکل 2 : دستگاه مکنده پلي کربنات

شکل 3 : دستگاه خشک کن پلي کربنات

تزريق پلي کربنات
مواد اوليه از خشک‌کن وارد دستگاه تزريق مي‌شود( شکل 4 ).
در اين قسمت پلي‌کربنات‌هايي که در مرحله قبل خشک شده بودند، تا دماي 350 درجه حرارت داده مي‌شوند تا کاملا ذوب گردند.پس از ذوب اين مواد، مايه اصلي توليد لوح فشرده بدست مي‌آيد و آماده براي مرحله تزريق و قالب‌گيري مي‌شود.
قسمت تزريق، شامل 2 بخش متحرک و ثابت است.
قسمت متحرک که مواد مذاب به آن تزريق مي‌شود و قسمت ثابت که استمپر در آن قرار مي‌گيرد.

مواد مذاب به قسمت متحرک که قالب آن به شکل لوح فشرده است، تزريق مي‌شود.
بعد از اينکه پلي‌کربنات مذاب به شکل لوح فشرده درآمد و در همان حال که هنور دماي آن بالاست ( و هنوز قابل شکل‌پذيري است ) قسمت متحرک با ضربه، به قسمت ثابت ( که همان ‌استمپر است ) برخورد مي‌کند.
قبل از توضيح درباره اين قسمت، کمي در خصوص استمپر و کار آن توضيح مي‌دهيم.
تکثير سريع به وسيله استمپر
همانطور که مي‌دانيد اطلاعات( صفر و يک ) بر روي لوح فشرده به صورت حفره و برآمدگي ( Pit = 0 وLand = 1 ) است.
استمپر قالبي‌ست فلزي از نوع نيکل که اطلاعات لوح فشرده به صورت Pit و Land بر روي آن حک شده است(البته اين حفره‌ها و برآمدگي‌ها به قدري کوچک هستند که با چشم قابل رويت نيستند). هر استمپر معمولاً توانايي توليد متوسط 100 تا 150 هزار لوح فشرده را دارد.
دستگاه توليد DVD، دو قسمت تزريق دارد که هر قسمت يک لايه 8 گرمي را توليد مي‌کند که در مرحله بعد اين دو لايه 8 گرمي بر روي هم چسبيده و يک لايه 16 گرمي ايجاد مي‌شود. اما دستگاه توليد CD، يک قسمت تزريق دارد و يک لايه 16 گرمي توليد مي‌کند.


شکل4 : دستگاه تبديل مواد ذوب شده پلي کربنات به لوح فشرده

 

نکته : تمامي فرآيند توليد در مکان‌هايي بدون ورودي هوا انجام مي‌شود و تامين هواي موجود درون سالن توسط دستگاه‌هاي تهويه انجام مي‌شود.اين امر از نفوذ گرد و خاک به درون سالن جلوگيري مي‌کند زيرا کمترين گرد و غبار باعث افت شديد کيفيت خواهد شد.

همانطور که اشاره شد اطلاعات، در اثر ضربه‌اي که قسمت متحرک به قسمت استمپر وارد مي‌کند؛بر روي لوح فشرده حک مي‌گردند.پس از مراحل فوق، اکنون لوح‌هاي فشرده( به صورت صفحه‌اي شيشه‌اي شکل و شفاف هستند ) آماده ورود به مرحله بعدي توليد مي‌باشند.
پس از اين مرحله، لوح‌هاي توليد شده وارد دستگاه خاصي مي‌شوند که مهمترين عمل يعني متالايز کردن لوح‌هاي فشرده، در آن انجام مي‌گيرد.
متالايز چيست؟
اکنون لوح‌هاي توليد شده، داراي اطلاعات است اما به دليل شفاف بودن، ليزر از آن رد شده و نمي‌تواند آن را بخواند .
براي رفع اين مشکل در مرحله بعدي، پشت لوح را با ماده‌اي از جنس آلومينيوم مي‌پوشانند تا قابل خواندن شود.سپس با ماده کلر آن را شستشو داده تا هيچ اثري از گرد و خاک بر روي آن نماند( شکل 7 ).
لازم به ذکر است که در صورتي که از نقره براي پوشاندن پشت لوح‌هاي فشرده استفاده شود کيفيت به مراتب بالاتر خواهد رفت اما به دليل قيمت بالاي نقره از اين ماده کمتر استفاده مي شود.
ذکر اين نکته ضروريست که نقره فقط در DVD9 استفاده مي شود و اين به دليل دولايه بودن آن است تا ليزر به راحتي هر دولايه اطلاعات را بخواند.
اسکن و کنترل کيفيت
اسکن در اصطلاح به قسمت کنترل کيفيت کالا گفته مي‌شود.
در اين قسمت لوح‌هايي که از نظر کيفيتي در سطح پايين‌تري قرار دارند جدا و کنار گذاشته خواهد شد.
در اين قسمت دستگاه لوح‌ها را از لحاظ کيفيت توليد، متالايز شدن و ثبت صحيح اطلاعات مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.


شکل 5 : نمايي از استمپر

شکل 6 : بعد از شکل گرفتن لوح فشرده، قسمت متحرک با ضربه، به ‌استمپر برخورد کرده و اطلاعات بر روي آن حک مي‌شوند.

 


شکل 7 : عمليات متالايز کردن جهت خوانده شدن اطلاعات موجود بر روي لوح فشرده

 

لازم به توضيح است که تمامي مراحل فوق براي توليدDVD نيز اجرا و انجام مي‌شود با اين تفاوت که پس از اين که اطلاعات بر روي 2 قالب 8 گرمي حک شد اين دو لايه توسط چسبي به نام باندينگ به هم چسبيده مي‌شوند.

بازيافت
در کنار تمامي مراحل فوق دستگاهي به نام Recycle Sprue قرار دارد که عمل بازيافت مواد را انجام مي‌دهد.
همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد بعد از بدست آمدن مايع اصلي مواد در قالب ريخته مي‌شود و به صورت يک صفحه دايره‌اي يکنواخت در مي‌آيد.اما براي اينکه لوح فشرده بتواند در درايو قرار گيرد دايره وسط آن بايد جدا شود به اين قطعه که از وسط لوح فشرده جدا مي‌شود Sprue گفته مي‌شود( شکل 8 ).
اين قطعات براي بازيافت در داخل دستگاه Recycle Sprue شده و به پلي‌کربنات تبديل مي‌شود.


شکل 8 : قطعه وسط لوح که به آنSprue گفته مي‌شود براي بازيافت در داخل دستگاه Recycle Sprue قرار مي‌گيرد.
چاپ بر روي لوح فشرده
قبل از چاپ عمل سفيد کردن پشت لوح‌ها براي رنگ پذيري بهتر انجام مي‌شود.
مراحل چاپ با دستگاه افست 4 رنگ (قرمز، آبي، زرد، مشکي) انجام خواهد شد.
نکات کليدي در مرغوبيت توليد
از آن جا که مواد اوليه مرغوب در کيفيت کالاي توليد شده تاثير بسزايي دارد، استفاده از مواد مرغوب و نگهداري صحيح از اين مواد يکي از مهمترين ارکاني است که در اين قسمت بايد رعايت شود.از طرفي ديگر استفاده از پلي‌کربنات خالص که مواد اوليه را تشکيل مي‌دهد در مرغوبيت لوح فشرده نقش مهمي دارد.
اما با توجه به موارد گفته شده نه تنها کيفيت مواد اوليه بلکه نگهداري صحيح از اين مواد از مهمترين قسمت‌هاي توليد است لذا براين اساس تمامي سيستم ساختمان کارخانه طوري طراحي شده است که از کوچکترين منفذي براي عبور گرد و خاک به محيط کارخانه جلوگيري به عمل مي‌آيد. زيرا گرد و خاک حکم سم براي مواد را دارد به همين دليل بايد دقت فراواني در اين امر صورت پذيرد.

 


شکل9: نمايي از دستگاه چاپ


شکل10: نمايي از دستگاه چاپ افست 4 رنگ

 


شکل11: تمام مراحل بسته‌بندي به صورت خودکار انجام مي‌گيرد.
 

 

منبع : ماهنامه رايانه‌خبر

تهیه کننده : چاپ آرین

تاریخ درج : ۱۳۹۱/۱۱/۲۹

» به این مقاله نظر دهید

» مشاهده نظرات

آدرس

تهران -سهروردی شمالی بالاتر از مطهری جنب نان فانتزی روبروی داروخانه دانیال نبی پلاک 311 ط1 واحد 3

تلفن و ایمیل

88450884-88451700
(0912-2598339 بختیاری)
Arianchap111@yahoo.com

طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحان وب هخامنش